Technologia Skandynawska

Przekrój ścian i opis technologii

Technologia skandynawska, a kanadyjska
Główną różnicą w porównaniu do technologii kanadyjskiej, która jest bardziej powszechna na rynku Polskim, jest zastosowanie rusztu drewnianego od wewnętrznej strony konstrukcji. Uzyskujemy w ten sposób dodatkową przegrodę izolacyjną oraz szczelną membranę opóźniacza pary wodnej, co przekłada się na bardzo dobry współczynnik przenikalności cieplnej U = 0,178 W/(m²•K)
Image module
Image module
Ruszt drewniany
Ruszt drewniany wykonany jest z litego drewna 45×45 mm o klasie wytrzymałości C16.
Jest to, tak samo jak w przypadku konstrukcji, świerk skandynawski suszony komorowo, czterostronnie strugany ze sfrezowanymi krawędziami. Ruszt wypełniony jest wełną mineralną oraz pokryty płytą OSB3 (pióro-wpust) dla usztywnienia konstrukcji oraz ułatwienia montażu płyty K/G.
Taki układ poszycia zapewnia dogodny montaż kanałów dla instalacji elektrycznej,
niweluje mostki termiczne, oraz zapobiega ingerencji w folię paroizolacyjną, która jest jednym z najbardziej istotnych elementów konstrukcji całej ściany.
Wiatroizolacja
Folia wiatroizolacyjna zamocowana jest po zewnętrznej stronie.
Chroni ona konstrukcję przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi lecz umożliwia odprowadzenie wilgoci z konstrukcji drewnianej. Folia którą stosujemy charakteryzuje się przepuszczalnością powietrza 25m3/m2/h przy różnicy ciśnień 50 Pa, oraz paroprzepuszczalnością w granicach 115-400 g/m2/24h.
Image module
Image module
Szkielet drewniany
Szkielet wykonany jest z deski konstrukcyjnej 45x195mm o klasie wytrzymałości C24. Jest to świerk skandynawski pochodzący z północnej Szwecji, gdzie rosnąc w surowym klimacie otrzymuje świetne parametry wytrzymałościowe. Jest to drewno lite, certyfikowane, suszone komorowo, czterostronnie strugane z zaokrąglonymi krawędziami, o wilgotności w granicach 15-18%.